Поради шинного експерта: як підготуватися до зими

05.09.2018
Поради шинного експерта: як підготуватися до зими

Якщо перефразувати відому приказку «Готуй сани влітку, а воза взимку» і адаптувати до шинної тематики, то можна сказати «Готуй шини і до зими, і до літа». Незважаючи на пору року експлуатації шин, головною вимогою до них є – безпека експлуатації транспортного засобу, своєрідним фундаментом яких є вантажні шини.

Експлуатація шин в зимовий період відрізняється наявністю низьких температур і часто сніговим або крижаним покривом на поверхні дорожнього покриття, який може бути постійним або підступним чином з'являтися в різний період часу. Як же правильно підготувати шини до експлуатації в зимовий період? Перш за все, необхідно перевірити стан установлених шин на ТЗ за наведеними нижче ознаками.

Категорія моделей шин і законодавство

Відповідно до вимог міжнародного стандарту, всі моделі вантажних шин, незалежно від положення на осях ТЗ, повинні бути призначені для зимових умов експлуатації. На це вказують рекомендації виробників шин і відповідне маркування символами (гірський пік, сніжинка) і (або) написи (M +S).

Варто зауважити, що вимоги до експлуатації вантажних шин в зимовий період в різних країнах можуть відрізнятися від загальноприйнятого стандарту. Тому кожному перевізнику необхідно про це знати і враховувати законодавчі вимоги стосовно шин тієї країни, кудою пролягає маршрут.

У категорії моделей шин, призначених для експлуатації в умовах стабільних мінусових температур, необхідно виділити категорію «спеціальні зимові шини». Ці шини рекомендовані виробниками для експлуатації в умовах крайньої півночі, де температура повітря стабільно нижча нуля, зі сніговим чи  (або) крижаним покривом. Так, наприклад, у торгової марки Bridgestoneє така модель – це W990.

Варто зазначити, що досвід експлуатації «спеціальних зимових шин» в умовах України, Центральної та Східної Європи незначний і відчутного ефекту не приніс. Це пояснюється тим, що періодична зміна стану дорожнього покриття та навколишньої температури призводить до прискореного зносу протекторної частини таких зимових шин. Ці шини виготовлені зі спеціального складу гумотехнічної суміші та розраховані на експлуатацію в стабільних зимових умовах.

Натомість, в ряді країн, таких, як Скандинавія та Канада, для поліпшення властивостей моделей шин, призначених для зимових умов експлуатації, зчіпні властивості протекторної частини покращені шляхом нарізання на протекторі безлічі дрібних прорізів (сайпів) із застосуванням спеціального обладнання.

Величина залишкової глибини протектора і технічний стан шин

Відповідно до чинних законодавчих норм України, глибина протектора шин має бути не меншою за 1,0 мм. Однак зрозуміло, що з такими шинами експлуатація навіть у літній період небезпечна. Як показує досвід експлуатації шин, бажано, щоб глибина протектора на початок зимового періоду була максимальною на всіх осях ТЗ і не перевищувала 50 % зносу. Наприклад, в Японії шини із зносом понад 50 % законодавчо вважаються непридатними для експлуатації взимку. Найкращим вирішенням цього питання вважається використання європейського досвіду і використання «банку шин», коли у власника є можливість заміни шини з різною залишковою глибиною протектора і характеристиками в різний період року, що призводить до підвищення безпеки та економії на експлуатації шин на 15 – 20 %.

Як показує наш досвід, осінь – найкращий період для заміни ведучих шин. При експлуатації шин за низької температури, протектор менше деформується, стає більш жорстким і зношується менш інтенсивно. Відпрацювавши за холодної пори 5 – 6 місяців, у шині відбувається природний процес окислення, і вона стає більш жорсткою. Перший крок до економії може зробити будь-який перевізник, перевзувши ТЗ в нові шини напередодні зимового періоду експлуатації.

Характер зносу і наявність пошкоджень

В умовах зимової експлуатації, вимоги до стану шин щодо наявності нерівних і нерівномірних зносів, а також не відремонтованих ушкоджень посилюються, оскільки умови кардинально змінилися. Слід своєчасно провести інспекцію стану шин, виконати необхідні перестановки і прийняти рішення щодо виявлених пошкоджень.

Кожен дбайливий господар повинен мати комплект ланцюгів протиковзання, який може полегшити йому життя в екстремальних умовах взимку.